Historie Klubu

Počátky sportu ve Vítkově se datují do 90-tých let 19. století. V období Rakouska-Uherska a až do 40-tých let 20. století byla Vítkově převaha německého obyvatelstva. Pevným bodem, i pro další vývoj sportu, bylo postavení městské tělocvičny v roce 1925, tento rok byl poději vybrán jako datum pro stanovení počátku novodobé historie Tělovýchovné jednoty Vítkov. Poválečná historie se datuje začíná dnem 18. 7. 1945, kdy byl ustanoven SK Slezan Vítkov, který v roce 1950 hrál tehdejší III. Třídu Slezské fotbalové župy a ve stejném roce ji vyhrál, aby současné byl SK Slezan zrušen rozhodnutím Krajského národního výboru. Další vývoj dyl dán dobou a „duchem sociálistického vlastenectví“, kdy přes Sokol Brokát (1950), Jiskru Vítkov (1952), Dynamo Vítkov, Slovan Vítkov se vrátil název TJ Jiskra Vítkov. Již v této této době měl Vítkov dvě družstva dospělých, družstvo dorostenců a žáků, první družstvo mužů hrálo 1. B třídu. Významným milníkem v historii kopané byl 6. říjen 1952, kdy Emil Zátopek zahájil práce na výstavbě nového vítkovského stadionu, který byl slavnostně otevřen v září 1981 utkáním s tehdejšímúčastníkem II. Fotbalové ligy TJ LIAZ Jablonec s výsledkem 1:9. v 80-tých letech hrál Vítkov 1.A třídu a na dvě sezóny i tehdejší Krajský přebor. Z 1. A třídy  do 1. B třídy. Vítkov sestoupil společně se společenskými změnami v letech 1989 a 1990. Pobočky Národních podniků, které doposud sport ve Vítkově podporovaly ukončily svou činnost a kopané nastaly těžké časy podržené rokem 1998, kdy TJ Vítkov přišla o finanční samostatnost související s pronájmy tělocvičny v důsledku přesunu SOU Vítkov na Podhradí a postavením tělocvičny tehdejšího Gymnázia Vítkov. Vítkov sestoupil až do III. Třídy Okresní soutěže, paradoxně v té době měl pět mládežnických družstev -   Starší a mladší dorost v Krajském přeboru, starší a mladší žáky v Okresním přeboru a družstvo přípravky. V roce 2004 došlo k propojení mládeže s klubem Jakubčovice Fotbal, který na cestě do II. ligy, díky majiteli panu Josefu Hájkovi, zrekonstruoval zásadním způsobem již silně opotřebený stadion, včetně vybudování hřiště s umělým povrchem pro malý fotbal. Tyto změny měly vliv i na úroveň vítkovské kopané. V soutěžním ročníku 2009-2010 postup do Okresního přeboru, 2010-2011 postup do 1. B třídy, 2011-2012 postup do 1.A třídy. Vrcholem byla sezóna 2015-2016, kdy Vítkov hrál Krajský přebor. V Krajském přeboru se Vítkov udržel pouze jednu sezónu a následoval postupný sestup až do současné doby, kdy hraje TJ Vítkov od sezóny 2018-2019 1. B třídu Krajské soutěže.